Що потрібно знати про сухофрукти, перш ніж їх купувати?
Сухофрукти, які у великій кількості можна знайти на прилавках магазинів, можуть бути не тільки корисними, а й небезпечними для вживання. Все залежить від того, який метод сушіння застосовувався для їх отримання.
Цінність і корисність сухофруктів підтверджено багатьма дослідженнями. Курага, родзинки, фініки, інжир, чорнослив містять безліч вітамінів, які так необхідні нашому організмові, і особливо, серцю.
Всі ці цінні властивості зберігаються у «правильних» сухофруктах – сухофруктах, які не піддавали спеціальній обробці отруйними хімічними речовинами. Саме цей досить дешевий спосіб швидкого висушування фруктів, який дозволяє заощадити ресурси, значно збільшити термін зберігання сухофруктів і надати їм «товарний» вигляд - застосовується для отримання більшості сухофруктів.
Але найбільш безпечними та корисними для здоров´я є тільки ті сухофрукти, які було отримано традиційним способом – природним сушінням.
Після сушіння сухофрукти втрачають свої природні кольори, про насиченість і яскравість й мови бути не може. Гарний колір досягається тільки за рахунок хімії.
Для отримання сухофруктів застосовують такі види сушіння:
-сушіння на сонці. Отримані в такий спосіб фрукти виходять твердими, не найкращий варіант.
- сушіння в тіні дозволяє отримати напівм’які фрукти. У порівнянні із сушінням на сонці, це кращий спосіб.
-оброблення токсичними хімічними речовинами ( сірчистий газ –двоокис сірки, добавка Е 220) і термообробка. Це один із найбільш простих і доступних способів отримання сухофруктів.
По-перше, оброблення сірчистим газом набагато швидше за природне висушування. По-друге, після такої обробки фрукти залишаються м´якими , недосушеними і важать більше, ніж звичайні сухофрукти, позбавлені вологи. По – третє, як консервант, сірчистий ангідрид допомагає не псуватися таким недосушеним сухофруктам. Сірчистий газ вбиває бактерії, але він також токсичний і для людини. Зауважте: сухофрукти, оброблені таким чином не їдять і шкідники!
Використання хімічних речовин для «сушіння» дозволяє використовувати навіть недостиглі фрукти. Їх занурюють у киплячу воду з гідроксидом натрію (їдка каустична сода Е 524). Тверда шкірка в цей час тріскається,і фрукти легше висушуються. А щоб вбити бактерії, які заводяться в тріщинах шкірки, фрукти обробляють тим самим сірчистим газом.
Ще один спосіб отримання сухофруктів – копчення рідким димом – не менш небезпечним канцерогеном. Щоб додати блиску, поверхню сухофруктів обробляють низькосортним жиром або гліцерином.
Після оброблення цими та подібними речовинами сухофрукти стають блискучими, їхній колір посилюється – яскраво- помаранчева курага, блискучий чорнослив, бурштинового кольору родзинки. Апетитні, але небезпечні.
Такі сухофрукти найбільше поширені у продажу. У них привабливий вигляд, але вони небезпечні для здоров´я .У теорії, концентрації таких небезпечних речовин суворо обумовлені, і рекомендовані дози не повинні завдати шкоди людському організму. Однак, купуючи дешеві сухофрукти без повноцінної упаковки і «на вагу», ви навіть не знаєте, в якій країні вони були виготовлені, і чи дотримувалися необхідні норми невідомим виробником.
Такі сухофрукти ні в якому разі не можна їсти немитими. Але навіть звичайного ополіскування під проточною водою буде недостатньо.
В нашому організмі сірчистий газ під дією рідини перетворюється на слабкий розчин сірчистої кислоти, яка подразнює слизову оболонку травної системи, що з часом може викликати ряд захворювань. Діоксид сірки при потраплянні в організм людини руйнує віт.В-1, викликає головні болі, діарею. Він є сильним алергеном для астматиків, провокує задуху, набряк легень.
Як правильно мити сухофрукти? Щоб позбутися сірчистого ангідриду, найбільш часто застосовуваного для сушіння, сухофрукти слід замочити у холодній (!) воді. Тільки в такій воді сірчистий газ розчиниться.
1.Залийте сухофрукти холодною водою на 10-15 хв,періодично помішуючи.
2.Злийте, промийте під проточною холодною водою.
3.Обдайте окропом.
Щоб не отруїтися сухофруктами, запитайте у продавця, хто виробник, чи оброблені плоди діоксидом сірки, уважно вивчайте упаковку. Пам´ятайте, що натуральний продукт – зморщені, темні сухофрукти, і коштують вони вдвічі дорожче. Яскраві ж сухофрукти краще не купувати.
Завідувач відділу Немирівського відділу «ДУ ВОЦ КПХ МОЗ України»
Анатолій Хмара