Заходи щодо недопущення поширення захворювання на вірусний гепатит А
У період із 17 жовтня по 6 листопада у Вінницькій області лабораторно підтвердили 245 випадків вірусного гепатиту А.
Зокрема, 182 людини потрапили до лікарень, 128 пройшли лікування й були виписані, ще 54 залишаються у медичних закладах.
На території бувшого Тиврівського району станом на 09.11.2023 зареєстровано 3 випадки захворювання (2 – у с. Селище та 1 – у м. Гнівань Гніванської ТГ).
Через спалах хвороби на Вінниччині запровадили тимчасову заборону на ярмарки та посилили контроль за прибиранням та дезінфекцією громадського транспорту, за дотриманням санітарно-гігієнічних вимог на ринках.
Також в області проводяться перевірки на підприємствах, робота яких повʼязана з обслуговуванням населення та харчовими продуктами.
Працівниками служби з контролю та профілактики хвороб та Держпродспоживслужби у межах компетенції проводять епідеміологічні розслідування цих випадків. Також в вогнищах здійснюються усі передбачені для подібних ситуацій протиепідемічні заходи, направлені на встановлення причини виникнення хвороби та попередження її поширення.
Гепатит А (хвороба Боткіна) – вірусна хвороба печінки, яка передається фекально-оральним шляхом, і може мати легкий та важкий перебіг. Вірус гепатиту А найчастіше передається внаслідок уживання забруднених харчів та води. Також для його поширення має значення недотримання загальних правил санітарії та особистої гігієни. Хвороба має схильність до масового перебігу, тобто викликати спалахи.
Інкубаційний період ВГА (період з моменту інфікування до появи перших клінічних проявів) зазвичай триває 14–28 днів. Основні симптоми: виражена загальна слабкість та підвищена втомлюваність, підвищення температури тіла, втрата апетиту, діарея, блювота, неприємні відчуття в животі, важкість у правому підребер’ї, потемніння сечі (до кольору пива), жовтяниця (пожовтіння склер та шкіри) – буває у 70% дорослих людей.
Профілактика для кожного громадянина.
- Дотримуйтеся правил особистої гігієни: мийте руки перед уживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету, активно використовуйте антисептики для рук, у місцях, де недоступна можливість їх помити;
- Пийте лише кип’ячену воду: кип’ятити слід не менше 10 хв.;
- Добре мийте овочі, фрукти, зелень та ягоди перед уживанням;
- Не займайтеся самолікуванням. Тільки лікар може діагностувати вірусний гепатит A і надати рекомендації щодо режиму та лікування;
- На ринку доступні кілька ін’єкційних інактивованих вакцин проти вірусного гепатиту А. Виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту після щеплення (5–8 років). Для дітей у віці до одного року ліцензованих вакцин немає.
Після розгляду даного питання комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, розробила відповідні заходи, які запроваджуються на епідемічно-значимих об’єктах. До них у першу чергу відносяться об’єкти водопостачання та об’єкти з масовим перебуванням людей: лікувальні заклади, заклади освіти, заклади громадського харчування, заклади торгівлі, у т.ч. ринки, підприємства та об’єкти водопостачання, включаючи пункти розливу питної води, громадський транспорт, громадські вбиральні та інші.
Закликаємо виконувати запровадженні на території громади заходи та дотримуватися загальноприйнятих правил профілактики вірусного гепатиту А!