УХВАЛЕНО СТРАТЕГІЮ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВА КОЖНОЇ ДИТИНИ В УКРАЇНІ НА ЗРОСТАННЯ В СІМЕЙНОМУ ОТОЧЕННІ НА 2024–2028
26 листопада 2024 року розпорядженням Кабінету Міністрів України №1201-р ухвалено Стратегію забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024–2028 роки і операційний план заходів з її реалізації на 2024–2026 роки.
Стратегія забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024–2028 роки і дворічний операційний план заходів з її реалізації, у яких основна увага приділяється правам найбільш вразливих дітей, є справжнім трансформаційним зсувом в українській системі догляду за дітьми. Стратегія ставить амбітні цілі, зокрема це зменшення кількості дітей, які отримують інституційний догляд та виховання, на 30%, а також досягнення того, щоб 95% таких дітей до кінця 2028 року виховувалися в сімейних формах виховання. Особлива увага в ній приділена дітям з інвалідністю, переміщеним дітям та дітям з особливими освітніми потребами, щоб вони отримали необхідну спеціалізовану підтримку для розвитку.
«Родина є основою безпеки, розвитку та добробуту дитини, — сказав голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні Мунір Мамедзаде. — Особливо в умовах війни сім’ї залишаються тією опорою, що підтримує стійкість і розвиток дітей».
Стратегія враховує контекст повномасштабної війни і пов’язані з нею виклики, зокрема підвищення ризиків для родин з дітьми опинитись в складних життєвих обставинах через вимушене переміщення, втрату майна і доходу, психологічну та фізичну травматизацію тощо. Вона має принципове значення в контексті національної реформи «Кращий догляд для кожної дитини», яку впроваджують Міністерство соціальної політики та Координаційний центр з розвитку сімейного виховання та догляду дітей за підтримки ЮНІСЕФ. Реформа відповідає зобов'язанням України щодо дотримання міжнародних стандартів добробуту дітей і зосереджена на трьох основних напрямах:
- Зміцнення сімей та сприяння тому, щоб родини залишалися разом, завдяки розвитку соціальних послуг.
- Розвиток і вдосконалення різних форм сімейного виховання, таких як прийомні родини, опіка та усиновлення дітей, позбавлених належного батьківського піклування.
- Реінтеграція дітей, які перебували в інституційних закладах, у форми сімейного виховання й одночасна трансформація інституцій для надання послуг у громадах.
Документ визначає шість стратегічних цілей:
- Підвищено спроможність сімей з дітьми здійснювати догляд і виховання дітей, забезпечувати їм безпечне та сприятливе для розвитку середовище.
- Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, у тому числі діти з інвалідністю, виховуються в сімейному оточенні.
- Тимчасово переміщені (евакуйовані), примусово переміщені, депортовані діти, а також діти з тимчасово окупованих територій, територій, де ведуться чи можуть вестись бойові дії, які повернулись чи евакуйовані в безпечні регіони України, зростають у сімейному оточенні та інтегровані в життя територіальної громади.
- Права та інтереси дітей під час трансформації закладів дотримані, ресурси трансформованих закладів збережено та спрямовано для підтримки дітей і сімей з дітьми у територіальних громадах.
- Діти та особи з досвідом альтернативного догляду та виховання мають можливість будувати соціальні відносини, які дозволяють їм успішно вийти з системи альтернативного догляду та інтегруватися в життя своїх територіальних громад.
- Створено організаційно-правові умови забезпечення реалізації Стратегії.
Сутисківською селищною радою здійснено аналіз з реалізації стратегії Сутисківської територіальної громади щодо забезпечення права кожної дитини в громаді на зростання в сімейному оточенні на 2025-2028 роки, розроблено та рішенням виконавчого комітету Сутисківської селищної ради від 28.01.2025 року № 5 «Про план заходів на 2025-2026 роки з реалізації в Сутисківській територіальній громаді Стратегії забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні на 2024-2028 роки» затверджено План заходів на 2025-2026 роки з реалізації Стратегії.
Забезпечення прав дитини на зростання у сімейному оточенні в громаді, зміцнення спроможності сімей з дітьми, здійснення догляду і виховання дітей, забезпечення їм безпечного та сприятливого для розвитку середовища, та розвитку сімейних форм виховання – реалізація Плану Стратегії забезпечується Комісією з захисту прав дитини виконавчого комітету Сутисківської селищної ради.
Родина — єдине природне середовище для гармонійного і безпечного розвитку дитини, розкриття її потенціалу і закладання підґрунтя для суспільно активного дорослого життя.